Senátní volby

K čemu je Senát?

Potkávám se s lidmi, co nechtějí volit do Senátu. Považují ho za odkladiště vysloužilých politiků, za instituci navíc, která nemá žádný vliv.

V médiích o Senátu není příliš slyšet, dělají senátoři vůbec něco?

Senát projednává návrhy zákonů postoupené Poslaneckou sněmovnou, které může zejména schválit, zamítnout či vrátit dolní parlamentní komoře s pozměňovacími návrhy. Ústavní a volební zákony nelze přijmout bez výslovného souhlasu Senátu. Senát jako celek má zákonodárnou iniciativu a může tedy navrhovat zákony.

V Senátu jsou nejen zástupci stran, mnoho senátorů jsou osobnosti, které získaly podporu několika stran. Senátoři mohou mít větší nadhled, přemýšlet z širší perspektivy. Nebývají tolik zataženi do dohadování se vládních a opozičních poslanců.

Pokud by nějaká silná strana chtěla na sebe strhnout více moci v Poslanecké sněmovně, než jí náleží, Senát jí v tom může účinně omezovat. Pokud by chtěla změnit Ústavu, je třeba mít k tomu ústavní většinu, bez senátorů jen těžko změny projdou. Tento nadhled a udržování demokracie může být velký přínos Senátu.

Jak volíme do Senátu?

Senát Parlamentu ČR je složen z 81 senátorů, každé dva roky probíhají volby do 1/3 Senátu. Volí se vždy pouze ve třetině obvodů (přibližně třetině území ČR). Mandát senátora je na 6 let. Kandidát na senátora musí být starší 40 let.

Volby do Senátu probíhají ve dvou kolech. 1. kolo – pátek 5. října a sobota 6. října 2018, 2. kolo – pátek 12. října a sobota 13. října 2018. 1. kolo letos probíhá zároveň s komunálními volbami.

Volební obvod 41 zasahuje části okresů Praha-východ, Praha-západ, Benešovsko. Příklad větších obcí, které patří do obvodu (podle abecedy): Benešov, Bystřice, Čerčany, Divišov, Horoušany, Chocerady, Jesenice, Jirny, Kamenice, Kostelec nad Černými Lesy, Louňovice, Mirošovice, Mnichovice, Neveklov, Nupaky, Poříčí nad Sázavou, Postupice, Průhonice, Pyšely, Říčany, Senohraby, Strančice, Stříbrná Skalice, Sulice, Světice, Šestajovice, Tehov, Týnec nad Sázavou, Úvaly, Velké Popovice. Do obvodu patří i mnoho dalších menších obcí v okolí výše jmenovaných.

O senátorské křeslo v tomto obvodu 41 usiluje letos 11 kandidátů z různých stran a hnutí. Každý má přiděleno jedno volební číslo. Na volebním lístku je pak jméno a volební číslo.

Petr Chaluš má číslo 11.

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek